INWESTUJ W ŁODZI
INWESTUJ W ŁODZI

Edukacja

Łódź jest jednym z ważniejszych ośrodków akademickich w Polsce. W mieście zlokalizowanych jest łącznie 19 placówek szkolnictwa wyższego, 7 publicznych i 12 niepublicznych oraz 30 instytucji badawczo-rozwojowych. Rocznie na łódzkich uczelniach studiuje prawie 74 tys. studentów, w tym blisko 5 tys. studentów zagranicznych. Rocznie dyplom łódzkich uczelni uzyskuje blisko 20 tys. absolwentów.

 

Największymi publicznymi uczelniami w Łodzi są:

  • Uniwersytet Łódzki - ok. 32 000 studentów
  • Politechnika Łódzka - ok. 17 000 studentów
  • Uniwersytet Medyczny - ok. 9 400 studentów

Największymi prywatnymi uczelniami w Łodzi są:

  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna – ok. 4400 studentów 
  • Społeczna Akademia Nauk – ok. 4300 studentów
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Umiejętności – ok. 1300 studentów


Uniwersytet Łódzki jest jedną z czołowych uczelni wyższych w Polsce - oferuje 104 kierunki studiów na 12 wydziałach. Uczelnia współpracuje z wieloma zagranicznymi uczelniami. W ramach programów wymiany zagranicznej studenci Uniwersytetu Łódzkiego mogą kontynuować naukę w 28 krajach Europy.

 

Politechnika Łódzka od wielu lat zajmuje czołowe miejsca w rankingach technicznych szkół wyższych. Jest laureatem konkursu na najbardziej innowacyjną i kreatywną uczelnię w Polsce w tworzeniu perspektyw zawodowych oraz jedną z najchętniej wybieranych wyższych szkół technicznych. Dyplom Politechniki Łódzkiej cieszy się uznaniem polskich i zagranicznych pracodawców.

 

Uniwersytet Medyczny kształci lekarzy, stomatologów, farmaceutów, specjalistów usług medycznych i jako jedyna uczelnia w Polsce prowadzi studia oficerów lekarzy dla wojskowej służby zdrowia we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej. Łódzki Uniwersytet Medyczny zajmuje czołowe miejsca w rankingach, a zaplecze dydaktyczne, badawcze i laboratoryjne jest jednym z najlepiej wyposażonych w Polsce.

 

Szkoła Filmowa w Łodzi (Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im.
L. Schillera) to jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych szkół filmowych na świecie. Kształci reżyserów, operatorów, aktorów, twórców animacji, montażystów, producentów, scenarzystów, fotografików. Alma mater wielu wybitnych filmowców, wśród absolwentów Szkoły m.in.: Andrzej Wajda, Roman Polański, Kazimierz Kutz, Jerzy Skolimowski, Zbigniew Rybczyński, Krzysztof Kieślowski, Filip Bajon, Janusz Gajos.

 

Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego to nowoczesna uczelnia artystyczna, w której mimo podążania za postępem, nie zapomniano o tym, że u podstaw współczesnej sztuki i projektowania leży tradycja. Uczelnia powstała w 1945 roku z myślą o studentach kreatywnych, rządnych przygód w świecie mody oraz pasjonatów malarstwa czy grafiki. Z roku na rok zwiększa się znaczenie uczelni na arenie międzynarodowej, dzięki przedsięwzięciom takim jak Międzynarodowe Triennale Tkaniny Młodych YTAT czy Letnie Międzynarodowe Kursy Grafika i Tkanina Artystyczna PATA oraz wydarzenie Łódź Young Fashion.

 

Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi należy do wiodących uczelni artystycznych w Polsce. Jest otwarta na nowe formy rozwoju pasji i talentów oraz promocji kultury i edukacji muzycznej. Bogata oferta dydaktyczna obejmuje ponad 50 specjalności na 4 wydziałach.

 title=
 title=
 title=
 title=
 title=